Hakkımızda

Yeni TAD Yemekçilik; temel ilkesini müşteri memnuniyeti olarak belirlemiş ve 2017 yılında yemek üretim sektöründe Kahramanmaraş’ta serüvenine başlamıştır. Yemek sektöründe gelişen teknoloji, günümüz ihtiyaçları, değişen iş yaşamı ve sosyal hayat ile 15 yılı aşan meslek hayatımız boyunca müşterilerimizden edindiğimiz tecrübeler neticesinde, şehrimiz Kahramanmaraş’ta yemekçilik sektöründe müşterilerimize hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor, kısa sürede sektörün örnek ve öncü kuruluşu olmamızın kalitemizin en belirgin göstergesi olduğuna inanıyoruz.

Yeni Tad Yemekçilik; taşıma yemeğin yanı sıra, okul şantiye, fabrika gibi çeşitli kurum ve kuruluşların yemek ihtiyaçlarını karşılaması için yerinde üretim, servis ve sonrası hizmetlerin organizasyonunu yapmaktadır. Endüstriyel yemek sektörünün gereklerine uygun, teknik donanımlı, sağlıklı ve hijyenik bir alt yapıya sahip olan Yeni TAD Yemekçilik, kendi sektörlerinde lider ulusal ve yerel birçok kurum ve kuruluş ile kamu kurumlarına taşıma yemek, yerinde üretim ve organizasyon hizmetleri vererek, yönetim kurulu başkanımız Fatih Barak’ın öncülüğünde kısa sürede sektörün parlayan yıldızı olmayı başarmıştır.

Hazırlık aşamasından, nihai tüketim noktasına kadar tüm süreçlerde, denetim, yönlendirme, profesyonel ekip anlayışı ile hareket etmekte olan firmamız müşterilerimizin sınırsız memnuniyetini sağlamak için üretim yapmaktadır.

Kalfalıktan başlayıp, ustalık ve usta öğreticilik aşamalarından geçerek sonrasında ise 2017 yılından itibaren Yeni TAD Yemekçilik markası ile yürüttüğümüz mesleğimizi, 15 yılı aşan bilgi birikimi ve tecrübemiz ile daima en iyiyi sunmak ilkesiyle sürdürmekteyiz. Bünyemizde istihdam ettiğimiz tüm personelimiz ile birlikte oluşturduğumuz bu değeri, gelecek kuşakların da, temel ilkelerimiz olan doğruluk ve dürüstlüğün ışığı altında her zaman olduğu gibi kendimizle yarışarak, verdiğimiz sözlerin arkasında durarak, kendi çıkarlarımızı değil müşterilerimizin çıkarlarını göz önüne alarak devam ettireceğine inanıyoruz.

Misyonumuz

Müşteri memnuniyetini temel prensibimiz olarak benimseyerek; daima güvenilir bir işletme olarak hizmet vermek, yüksek kalite standartlarında, müşterilerine sağlıklı, hijyenik ve lezzetli yemekleri sunarak yemek üretim sektörünün kalite çıtasını sürekli yukarı taşıyan bir firma olmak.

Vizyonumuz

Kalite ve hizmet anlayışından asla vazgeçmeden, çağın gereklerine uygun olarak sürekli yenilenen ve gelişen, sektöründeki yerini daima 1 adım ileriye taşıyan, müşteri memnuniyetini devamlı kılan, en önemlisi de yemek üretim sektöründe kaliteyi ve insan sağlığını önemseyen, müşterilerimiz ve partnerlerimizin tercih ettiği bir firma olmak.

İlkelerimiz

* Daima güvenilir olmak,

* İnsan sağlığına verdiğimiz önemle kalite yönetim sistemi ve gıda güvenliği yönetim sistemi ilkeleri çerçevesinde sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünler üretmek,

* Tüketici beklentilerini tam ve zamanında karşılayıp sürekli müşteri memnuniyetini sağlamak,

* Takım anlayışı ile çalışmak, çalışanların memnuniyetini kalıcı kılmak ve istihdam ettiğimiz personelimizi gıda güvenliği ve hijyen konularında eğitip, kalite bilincini aşılamak,

* Kaliteli hizmeti kalıcı kılmak, sürekli iyileştirme sağlayarak yenilikçi bir firma olmak,

* Günlük taze hal ürünleri kullanma mantığıyla yüksek kaliteli hammaddeler ile kaliteli ürünler üretmek,

* Üretimde kullanılan yemek girdilerinin kabulünden başlayıp üretim, ambalajma, depolama ve sevkiyat aşamasına kadar takip edilen tüm aşamalarda öngörülen kalite standartlarına uygunluğu sağlayarak müşterimize en kaliteli yemekleri sunmak